Stárneme s hrdostí?

Stárneme s hrdostí?

Moderní doba opovrhuje stárnutím a obdivuje mládí. Je politováníhodné, že se tento přístup stává stále populárnějším. Je to proto, že stále více lidí vnímá svůj přibývající věk jako ...

Moderní doba opovrhuje stárnutím a obdivuje mládí. Je politováníhodné, že se tento přístup stává stále populárnějším. Je to proto, že stále více lidí vnímá svůj přibývající věk jako něco zlověstného a katastrofického? Beznadějně toužíme po stavu mládí, které nikdy znovu nenastane? Je tato touha tak zoufalá, že uděláme cokoliv, abychom získali alespoň zdání mladosti?

Opovrhovat skutečností, že stárneme, není pouze opovrhováním života, ale také ignorancí jeho podstaty.

Mládí není stav, který by měl být zachován, ale překročen. Mládí představuje sílu, ale také nedostatek schopností, jež jsou tou nejmocnější silou.

Mládí má rychlost, ale nemá efektivitu, která je jedinou účinnou cestou k dosahování cílů. Mládí je svižné, ale nerozvážné. A jen s rozvahou je možné učinit správné rozhodnutí. Mládí má energii a inteligenci, ale nemá tolik potřebný úsudek, aby je co nejlépe využilo. Uvážlivé posouzení situace je jedinou zárukou rozumného chování. Mládí má krásu a nadání, ale nemá nádheru skutečného úspěchu. Mládí má zář příslibu, ale nemá jas, který je výsledkem úspěchu. Mládí je čas zasévání a kultivace, ale není časem sklizně. Mládí je  stavem nevědomosti a nevinnosti, ale není stavem vědění a moudrosti. Mládí je prázdnotou čekající na své naplnění, stavem možností čekajících na uskutečnění, stavem začátku čekajícího na své překonání.

Uvolněme se do tohoto nádherného času změn, s očekáváním dobrého. A udělejme si budoucnost takovou, jakou si ji přejeme.

Thomas Hanna: Somatics

Překlad a úpravy: Klára Hetzmanová